Czy spływy kajakowe bezpieczne?

Jedną z popularniejszych form aktywności na świeżym powietrzu podczas wiosennych czy letnich chwil są spływy kajakowe. Sport ten już od wielu lat przyciąga zarówno amatorów, jak i wprawionych profesjonalistów. Każdy szuka bowiem w tej aktywności zupełnie innych wrażeń. Priorytetem każdego z uczestników spływów kajakowych powinno być jednak bezpieczeństwo. Wielu początkujących kajakarzy zastanawia się nawet, czy tego typu sport jest bezpieczny? W poniższym wpisie postaramy się na to pytanie odpowiedzieć. Koniecznie czytaj więc dalej!

Źle dobrana trasa może stanowić zagrożenie

Jednym z pierwszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie i pozostałym uczestnikom spływu bezpieczeństwo, jest oczywiście wybór trasy. Jej stopień trudności to bowiem bardzo istotna kwestia. Każdy z uczestników spływu kajakowego powinien czuć, że da sobie radę w pokonywaniu poszczególnych odcinków szlaku. Dla początkujących kajakarzy warto więc wybierać trasy proste, na których nie ma wielu trudności do pokonania. Inna kwestia to warunki pogodowe – te także powinny być jak najbardziej sprzyjające. Brak deszczu, porywistego wiatru czy optymalna temperatura to zdecydowanie najlepsze warunki na spływy kajakowe.

Odpowiednie przeszkolenie i właściwy sprzęt

Początkujący kajakarze przed rozpoczęciem wodnych przygód powinni zadbać o swoje odpowiednie przeszkolenie. Instruktaż może pomóc zrozumieć najważniejsze kwestie związane z pływaniem kajakiem. Zapamiętane wskazówki bywają bardzo pomocne w trudnych czy kryzysowych sytuacjach na wodzie, dlatego szkolenie powinni być przeprowadzane przez profesjonalistów. Inny aspekt związany z bezpieczeństwem podczas spływu kajakowego to oczywiście właściwy sprzęt. Ten powinien być przede wszystkim w znakomitym stanie technicznym. Na wyposażeniu każdego kajakarza powinna się znaleźć także kamizelka ratunkowa, którą nosić na wodze powinni wszyscy uczestnicy spływu. Wszystkie pozostałe elementy takie jak wiosła czy sama łódka także muszą być sprawne i gotowe do pomocy Ci w pokonywaniu kolejnych odcinków wodnej trasy.