Jak pływać kajakiem w dwie osoby?

Spływy kajakowe to jedna z popularniejszych aktywności, na którą decydujemy się podczas letniego wypoczynku nad wodą. Zazwyczaj organizatorzy zaopatrujący nas w potrzebny sprzęt dysponują dwuosobowymi kajakami, dzięki czemu we dwójkę możemy pokonywać kolejne odcinki wybranej przez nas trasy. Wielu osobom towarzyszą pewne obawy przed startem spływu — dotyczą one między innymi tego, w jaki sposób sterować łódką, czy jak do niej wsiąść. Mimo że początkowo może się to wydawać nieco trudne, to rzeczywiście wcale takie nie jest. Wszystko postaramy się opisać w poniższym wpisie – koniecznie czytaj więc dalej!

Które zająć miejsce?

Wsiadanie do kajaka to zdecydowanie najtrudniejszy moment spływu kajakowego. Najtrudniejszy oczywiście dla początkujących kajakarzy. Dla nich mamy radę — kajak wystarczy ustawić prostopadle do brzegu, tak aby przynajmniej część łódki znajdowała się w wodzie. Wtedy do kajaka może wejść pierwsza osoba – dobrze, aby była to osoba, która trasę spędzać będzie na miejscu znajdującym się z tyłu. Zadaniem tej osoby będzie sterowanie kajakiem, dlatego powinna być ona nieco cięższa. W przypadku jednakowej wagi obydwu osób, z tyłu warto położyć bagaże — to pomoże nieco dociążyć kajak.

Technika wiosłowania

Ta również jest bardzo istotna, ponieważ zmęczenie podczas niewłaściwego wiosłowania może przyjść bardzo szybko! Sama technika wiosłowania uzależniona jest oczywiście od rodzaju wód, który będziesz z partnerem pokonywać. Zazwyczaj są to rzeki – tam zdecydowanie najlepiej łódce dać płynąć wraz z nurtem, co jakiś czas kontrując i korygując jej kierunek. Zrobicie to w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że odpowiednio do strony, do której chcecie wyrównać kajak, będziecie pociągać wiosłami od tyłu kajaka do przodu. W to zadanie zdecydowanie więcej siły będzie musiała włożyć osoba siedząca z tyłu łódki — to ona jest bowiem w większym stopniu odpowiedzialna za sterowanie nią. Chcąc przyspieszyć (na przykład, żeby dogonić innych uczestników spływu) należy z kolei jednocześnie pociągać wiosłami od przodu do tyłu kajaka – tutaj potrzebna będzie współpraca i wykonywanie tej czynności w tym samym czasie.